Approx. Rs 200 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Material | Rubber |
| Application | Chemical |
| Usage/Application | Industrial |
| Standard | ISO 3601 |
| Shape | Round |
| Hardness | Strong |
| Size | 20 mm |
| Thickness | 6 mm |
| Inner Diameter | 8 mm |
| Section Diameter | 2 mm |
Approx. Rs 200 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Viton(FKM) |
| Application | Chemical |
| Standard | AS568 |
| Hardness | 70 75 Shore A |
| Usage/Application | Chemical, Acids, High Temperature, Valve and Pumps |
| Color | Black, and Brown |
| Temperature Range | 200 C + |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 8 mm |
| Thickness | 25 mm |
| Inner Diameter | 15 mm |
| Section Diameter | 3.5 mm |
Additional Information:
Approx. Rs 300 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Material | Viton(FKM) |
| Application | Automotive |
| Standard | ISO 3601 |
| Color | Brown |
| Temperature Range | -30 to 220 C |
| Medium | Fuel |
| Size | 20 mm |
| Inner Diameter | 5 mm |
| Section Diameter | 4 mm |
Explore More Products
© Octane Sealing Technologies India Pvt. Ltd.. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited