Approx. Rs 4,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Shaft Diameter Range | 25-150 mm |
| Type | Orbit Seal |
| Brand | Inpro/Seal |
| Shape | Round |
| Material | Bronze |
| Surface Finish | Machined |
| Outer Diameter | 75 mm |
| Size | 3 inch |
| Temperature | 200 Deg |
| Colour | Gold |
Approx. Rs 5,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Seal Type | Non Contact Seal |
| Type of Part | Bearing Seals |
| Inner Diameter | 20–30 mm |
| Seal Material | HNBR |
| Shape | Ring |
| Operating Speed | 2–5 m/s |
| Material | Bronze |
| Temperature Range | −20 to 120°C |
| Application | Automotive Hub |
| Size | 4 inch |
| Temperature | - 20 Deg C |
| Type | Isolater |
A bearing isolator is a non-contact, compound seal that protects bearings from contaminants while retaining lubrication. It extends bearing life in rotating equipment like motors, pumps, and gearboxes under harsh conditions.
Additional Information:
Explore More Products
© Octane Sealing Technologies India Pvt. Ltd.. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited