Approx. Rs 600 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Seal Type | Double |
| Application | Compressor |
| Shaft Size | 25 mm |
| Type | Rubber Seal |
| Seal Face Material | Silicon Carbide |
| Elastomer Material | Viton (FKM) |
| Metal Material | SS316 |
| Model No. | OMG1 |
| Brand | Octane |
| Size | 30 mm |
| Material | Rubber |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
Approx. Rs 70 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Type / Style | TA |
| Inner Diameter (ID) | 30 mm |
| Outer Diameter (OD) | 52 mm |
| Height / Width | 10 mm |
| Hardness | 30 Shore A |
| Style | Mechanical Seal |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Octane |
| Color | Brown, Black |
| Material | Rubber |
| Pressure | 60 MPa |
| Shape | Round |
Explore More Products
© Octane Sealing Technologies India Pvt. Ltd.. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited