Approx. Rs 200 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Seal Size | 32 mm |
| Seal Type | Cartridge |
| Pressure Rating | 12 bar |
| Shaft Size | 16 mm |
| Seal Face Material | Tungsten Carbide |
| Elastomer Material | EPDM |
| Spring Material | Hastelloy |
| Max Temperature | 180 °C |
| Application | Slurry Pump |
Approx. Rs 200 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Seal Type | Double |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Seal Face Material | SS 304 |
| Elastomer Material | Viton |
| Max Temperature | 150 °C |
| Application | Water Pump |
| Seal Size | 28 mm |
| Shaft Size | 12 mm |
Approx. Rs 3,100 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Seal Size | 12 mm |
| Seal Type | Double |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Shaft Size | 12 mm |
| Seal Face Material | Silicon Carbide |
| Elastomer Material | Viton |
| Max Temperature | 150 °C |
| Application | Chemical Pump |
| Direction Of Rotation | Anticlockwise |
Approx. Rs 200 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Seal Size | 32 mm |
| Seal Type | Double |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Shaft Size | 12 mm |
| Seal Face Material | SS 304 |
| Elastomer Material | Viton |
| Max Temperature | 180 °C |
| Application | Slurry Pump |
| Direction Of Rotation | Universal |
Approx. Rs 1,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Seal Size | 32 mm |
| Seal Type | Double |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Shaft Size | 12 mm |
| Seal Face Material | Tungsten Carbide |
| Elastomer Material | Viton |
| Spring Material | SS 304 |
| Max Temperature | 150 °C |
| Application | Chemical Pump |
| Direction Of Rotation | Universal |
Approx. Rs 200 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Seal Size | 28 mm |
| Seal Type | Double |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Shaft Size | 12 mm |
| Seal Face Material | Silicon Carbide |
| Elastomer Material | Viton |
| Spring Material | SS 304 |
| Max Temperature | 150 °C |
| Application | Chemical Pump |
| Direction Of Rotation | Anticlockwise |
Approx. Rs 1,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Seal Size | 32 mm |
| Seal Type | Cartridge |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Shaft Size | 12 mm |
| Seal Face Material | SS 304 |
| Elastomer Material | Viton |
| Spring Material | SS 304 |
| Max Temperature | 150 °C |
| Application | Chemical Pump |
Approx. Rs 900 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Seal Size | 32 mm |
| Seal Type | Double |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Shaft Size | 12 mm |
| Seal Face Material | Silicon Carbide |
| Elastomer Material | Viton |
| Spring Material | SS 304 |
| Max Temperature | 150 °C |
| Application | Chemical Pump |
Approx. Rs 340 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Seal Type | Double |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Seal Face Material | Silicon Carbide |
| Elastomer Material | Viton |
| Spring Material | SS 304 |
| Max Temperature | 150 °C |
| Application | Chemical Pump |
| Seal Size | 28 mm |
| Shaft Size | 12 mm |
Approx. Rs 200 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Seal Type | Double |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Seal Face Material | Silicon Carbide |
| Elastomer Material | Viton |
| Spring Material | SS 304 |
| Max Temperature | 150 °C |
| Application | Chemical Pump |
| Seal Size | 28 mm |
| Shaft Size | 12 mm |
Approx. Rs 800 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Seal Size | 28 mm |
| Material | Rubber |
| Seal Type | Multi Spring |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Shaft Size | 12 mm |
| Seal Face Material | Silicon Carbide |
| Elastomer Material | Viton |
| Usage/Application | Industrial |
| Shaft Diameter | 10 mm to 100 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature | -45 deg C To 200 deg C |
Approx. Rs 900 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Seal Type | Cartridge |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Seal Face Material | Silicon Carbide |
| Elastomer Material | Viton |
| Spring Material | SS 304 |
| Max Temperature | 150 °C |
| Application | Submersible Pump |
| Seal Size | 50 mm |
| Shaft Size | 12 mm |
Approx. Rs 600 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Seal Design | Double Lip |
| Inner Diameter | 25 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Outer Diameter | 40 mm |
| Housing Type | Rubber OD |
| Spring Type | Without Spring |
| Size | 2 inch |
| Color | Black |
| Brand | Octane |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
Approx. Rs 700 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Seal Type | Double |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Material Grade | Stainless Steel |
| Seal Face Material | Silicon Carbide |
| Elastomer Material | Silicone |
| Speed | 2900 Rpm |
| Pressure | 30 Bars |
| Temperature | -+ 20 Degree C |
| Seal Size | 28 mm |
| Shaft Diameter | 14 mm |
| Shaft Size | 12 mm |
| Sizes | 20 mm |
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Inner Diameter | 12 mm |
| Material | Graphite gasketed silicon carbon |
| Seal Type | Double |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Shaft Size | 12 mm |
| Seal Face Material | Silicon Carbide |
| Elastomer Material | Viton |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Speed | 3000 Rpm |
| Pressure | 27.6 Bar |
| Seal Size | 28 mm |
Single Spring Seal is designed with pusher seal with thick section components. These are extensively used for various dirty services. These are fitted with large cross section elastomer U-cup dynamic gasket for effective usage. These are engineered in accordance with international industrial standard and in accordance with the precise demands and requirements of clients.
Features:
Approx. Rs 200 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Seal Type | Unbalanced |
| Pressure Rating | 6 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Seal Face Material | Silicon Carbide |
| Elastomer Material | Viton |
| Temperature | +- 50 Deg. C |
| Country of Origin | Made in India |
| Pressure | 50 Bar |
| Velocity | 20 m/s |
| Seal Size | 10 mm |
| Shaft Size | 12 mm |
| Shaft Diameter | 18 mm |
Approx. Rs 800 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Seal Type | Double |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Seal Face Material | SS 304 |
| Elastomer Material | EPDM |
| Material | Nitrile |
| Pressure | Max 7psi |
| Temperature | -500 C |
| Country of Origin | Made in India |
| Seal Size | 16 mm |
| Shaft Size | 12 mm |
| Shaft Diameter | 14 mm |
Approx. Rs 1,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Seal Size | 10 mm |
| Seal Type | Single |
| Pressure Rating | 6 bar |
| Shaft Size | 10 mm |
| Seal Face Material | Carbon |
| Elastomer Material | Nitrile |
| Spring Material | SS 316 |
| Max Temperature | 120 °C |
| Application | Water Pump |
| Direction Of Rotation | Anticlockwise |
Approx. Rs 200 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Seal Type | Double |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Seal Face Material | Silicon Carbide |
| Elastomer Material | Viton |
| Spring Material | SS 304 |
| Application | Submersible Pump |
| Direction Of Rotation | Anticlockwise |
| Seal Size | 32 mm |
| Shaft Size | 12 mm |
Approx. Rs 300 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Seal Type | Double |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Seal Face Material | Silicon Carbide |
| Elastomer Material | Viton |
| Spring Material | SS 304 |
| Max Temperature | 150 °C |
| Application | Submersible Pump |
| Seal Size | 32 mm |
| Shaft Size | 12 mm |
Explore More Products
© Octane Sealing Technologies India Pvt. Ltd.. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited