Approx. Rs 32,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Material | Stainless Steel |
| Seal Type | Unbalanced |
| Face Material | Carbon vs TC |
| Type | Cartridge Mechanical |
| Usage/Application | Industrial |
| Elastomer | FKM (Viton) |
| Sealing Type | Mechanical Seal |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Brand | OST |
| Application | Submersible Pump |
| Shaft Diameter | 60 mm |
| Size | 20 mm |
Approx. Rs 2,200 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Shaft Size | 35 mm |
| Seal Type | Double Seal |
| Face Material | Ceramic |
| Elastomer Material | EPDM |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Temperature Range | Up to 220 C |
| Application | Slurry Pump |
| Standard | API 682 |
| Direction Of Rotation | Bi Directional |
Approx. Rs 1,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Shaft Size | 35 mm |
| Seal Type | Double Seal |
| Face Material | Ceramic |
| Elastomer Material | NBR |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Temperature Range | Up to 180 C |
| Application | Chemical Pump |
| Standard | ISO |
| Direction Of Rotation | Anticlockwise |
Explore More Products
© Octane Sealing Technologies India Pvt. Ltd.. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited